YO STYLE: FUNNYGIRL

10. září 2012 v 20:06 | FunnyGirl
Oblečení
Oblíkám se různě, na podzim a v zimě nosím hlavně dlouhé barevné kalhoty a skejťácké mikiny. Na jaře a v létě nosím tílka, kraťasy a sukně. Nemám ráda šaty. Mám ráda takové to ležérní oblečení. Nesnáším džíny, nosím kalhoty. Miluju palestýny a podobné věcičky. Mám ráda módu tak se snažím nosit věci, které zrovna frčí. Ráda ale nosím takové ty klučičí kousky oblečení předělané do holčičího např. dlouhá trička, která jsou mi o číslo či dvě větší, košile… Na ruce mám dva náramky přátelství, dva gumové náramky a jeden korálkovej.
Líčení
Používám řasenku, balzám na rty a make-up. To jak se málo líčím, vynahrazuji mými nehty. Mám je pořád nějak nalakované. Vymýšlím různé nápady. Zdaleka se to nepodobá jednobarevným nehtům…
Volný čas
Ve volném čase ráda jezdím na kolečkových bruslích, píšu články nebo jsem se svými kamarádkami. O víkendech ráda kreslím nebo navlíkám korálky.

Bydlení
Bohužel mám společný pokoj s mým bratrem, takže si pokoj nemůžu upravit podle sebe ale kdybych tu možnost měla, vypadal by nějak takhle: Byl by vymalovaný na zeleno, zelený nebo žlutý koberec, světlý stůl, Mělo by tam být takové to útulné pološero, teplo, nízká postel, noční stolek s lampičkou, která by měla růžové stínítko, uprostřed pokoje nízký stolek a z jedné strany sedící pytel a z té druhé taburetek… J Divný já vím.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 sweetbook sweetbook | E-mail | Web | 16. září 2012 v 10:31 | Reagovat

Pěkný článek , já mám pokoj sama a  jsem celkem spokojená :D

2 AlbertKag AlbertKag | E-mail | Web | 5. června 2018 v 10:19 | Reagovat

The prostate related is an essential portion of a male's reproductive system. It secretes fluids that help the transportation and activation of sperm. The men's prostate is found just while watching rectum, below the bladder and around the urethra. When there is prostate problem, it is usually really miserable and inconvenient to the patient as his urinary method is directly affected.

The common prostate medical problems are prostate infection, enlarged prostate and prostate type of cancer.

Prostate infection, often known as prostatitis, is among the most common prostate-related symptom in men younger than 55 years of age. Infections in the prostate related are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis could be the least common of kinds of prostate infection. It is caused by bacteria found in the large intestines or urinary tract. Patients may feel fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by utilizing antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to alleviate the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is a condition associated with a particular defect within the gland as well as the persistence presence of bacteria in the urinary tract. It can be due to trauma to the urinary tract or by infections received from the rest with the body. A patient may go through testicular pain, back pains and urination problems. Although it is uncommon, it is usually treated by removal of the prostate defect accompanied by the use antibiotics and NSAIDs to treat the inflammation.

Non-bacterial prostatitis is the reason for approximately 90% coming from all prostatitis cases; however, researchers have not to create what causes these conditions. Some researchers believe chronic non-bacterial prostatitis occur as a consequence of unknown infectious agents while other think that intensive exercise and heavy lifting may cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a proper meals are important. These are some with the things you can do and also hardwearing . prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is essential for health and wellness and will also also maintain the urinary track clean.

2. Some studies advise that a number of ejaculations per week will prevent cancer of prostate.

3. Eat pork without excess. It has been shown that consuming more than four meals of beef a week will heighten the likelihood of prostate diseases and cancer.

4. Maintain a suitable diet with cereals, vegetable and fruits to make certain sufficient intake of nutrients required for prostate health.

The most important measure to look at to ensure a proper prostate is usually to choose regular prostate health screening. If you are forty years and above, you should select prostate examination at least a year.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama